Polska Wenecja i Biskupin

Zdjęcia analogowe wykonane aparatem Praktica B200 z obiektywem Prakticar 50mm f/1.8 na filmie Kodak Colorplus 200. Bonusowo na wstępie wiatraki przy trasie DW 194. Niestety nie jest to skansen, tylko ośrodek z domkami na wynajem.

Polska Wenecja

Muzeum Kolei Wąskotorowej. Otwarta w 1972 roku placówka w formie skansenu na otwartym powietrzu (brak typowej ekspozycji pod dachem) to właściwie głównie sporo taboru na tor wąski 600 mm, w szczególności parowozów. Eksponaty ciekawe, w ostatnich latach odświeżone lakierniczo (duży postęp w stosunku do poprzednich dekad) niestety wszystkie statyczne, ze względu na ogromne koszty utrzymania taboru kolejowego. BTW muzeum znajduje się przy szlaku czynnej kolei wąskotorowej Żnin Gąsawa i można tą kolejką dojechać.


Zamek w Wenecji. Niestety zamknięty, można zwiedzać z zewnątrz. Na terenie mieści się wystawa machin oblężniczych. Zwiedzanie odbywa się na podstawie biletów na skansen kolejowy, aczkolwiek nikt przy wejściu ich nie wołał o okazanie.

Biskupin

Chata pałucka z przełomu XVIII i XIX wieku. Epokowo najpóźniejszy obiekt na terenie kompleksu, mijamy zaraz za bramą wejściową.

2700-letnia osada obronna na półwyspie. Najbardziej rozpoznawalne miejsce kojarzone z miejscowością Biskupin, składające się z fragmentów drewnianych murów obronnych oraz dwóch pawilonów mieszkalnych. Za pawilonami tworzona jest nowa ekspozycja odtwarzająca prowadzone w tamtym miejscu badania archeologiczne, których efektem było utworzenie tego skansenu. Mimo końcówki września atakuje mnie horda komarów.


Wioska Piastowska z X-XI wieku. Ciekawa ekspozycja kurnych chat. Klimatu miejsca dodają rekonstruktorzy w strojach z epoki pracujący dla skansenu.

Pawilon muzealny. Trochę makiet, gablot z ceramiką i trzy aparaty fotograficzne. Za pawilonem znajduje się wybieg z końmi, te jednak nie chciały współpracować i pochowały się.

Obozowisko łowców i zbieraczy sprzed 10 tys. lat.

Osada pierwszych rolników datowane na 6 tys. lat. W jednej z chat odtworzone jest wyposażenie z epoki, w drugiej ekspozycja edukacyjna w postaci tablic.